ubytování Třeboňsko Mája

Naučná stezka okolo rybníka Rožmberk

Rybník Rožmberk je největším rybník v ČR. Pokud zamíříte na dovolenou na Třeboňsko, nezapomeňte se zastavit na jeho hrázi a projít se ve stínu staletých dubů. Doporučujeme si i projet cyklotrasu stejného názvu - Okolo rybníka Rožmberk.

Trasa není náročná, měří 22 km a je vhodná pro začátečníky a děti s rodinami. Cyklostezka Rožmberk začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a zakončit ji můžete opět v Třeboni.

Celou stezkou vás provedou informační tabule, které vám představí historii vzniku rybníků a rybničních soustavy na Třeboňsku. V průběhu trasy projede několik krásných míst na Třeboňsku, těšit se však můžete na hráz rybníka Rožmberk, který je největším rybníkem u nás, v ČR. Je zárověň velkým technickým dílem. Hráz je porostlá staletými duby, ve kterých sídlí několik druhů ptáků. V zimě můžete na zamrzlém rybníce vidět i orla mořského.

Zastávky na Naučné stezce Rožmberk

 1. Třeboň – začátek na hrázy rybníka Svět
 2. Břilický rybník
 3. Rybník Kaňov
 4. Zlatá stoka – je velice důležitý pro zásobování rybníků novou vodou, pomáhá ji okysličovat a odvádí přebytečnou vodu během výlovů. Měří 45 až 50 km.
 5. Rožmberk – je největším českým rybníkm, hráz je dlouhá 2 km a je chráněna jako technická památka.
 6. Výpusť Adolfa
 7. Splav – byl nově vybudovaný po povodních v roce 2002, u přepadu stojí kamenný vodočet z roku 2004.
 8. Stará a Nová Hlína - zde můžete vidět dva kamenné mosty, které byly vyhlášeny jako chráněná technická památka. Na jednom z mostů se natáčela slavná pohádka "Sůl nad Zlato" s Janem Werichem. Ve Staré Hlíně najdete restauraci, ve které se můžete občerstvit.
 9. Stará Hlína - rybník Vítek
 10. Kouty
 11. Pergola u sv. Víta - možnost občerstvení v restauraci Pergola
 12. město Třeboň

Mapa a zastávka cyklostezky


Zobrazit místo Naučná stezka Rožmberk na větší mapě

 

Kontakt

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout