Přírodní rezervace Třeboňsko

V CHKO Třeboňsko, které má celkovou rozlohu 700 km², se nachází 33 přírodních rezervací a památek, z toho má 5 území status národní přírodní rezervace. Krajina Třeboňska představuje velice unikátní přírodu a krajinu, která si i přes osídlení člověkem zachovala velmi cenné přírodní hodnoty.

Přijeďte na Třeboňsko poznávat krásu nezničené přírody, ubytování si můžete rezervovat v našem penzionu Mája u Třeboně, který se nachází v srdci Třeboňska.

Některé přírodní rezervace můžete navštívit, některé jsou pro věřejnost uzavřeny. Nejvýzněmnější jsme pro Vás zde vypsali.

Červené blato

Naučná stezka Červené blato leží na mezi Třeboňskem a Novohradskem, nedaleko Jiříkova údolí. Větší část stezky má zpevněný povrch, vede převážně po lesních pěšinách a dřevěných chodníčcích. Cestou Vás prodází informační tabude, kde jsou také odpočívadla. Před vstupen do rašeliniště najdete i přístřešek v případě špatného počasí.

Můžete se zde obdivovat rostlinstvo jako jsou porosty borovice blatky a jejích kříženců, rojovník bahenní, suchopýr, vlochyně a další druhy.

V této oblasti se dříve těžila rašelina, a to hlavně pro potřeby sklárny v Jiříkově údolí, která se proslavila zejména výrobou tvrdého, neprůsvitného, a téměř nerozbitného skla – hyalitu

Červené Blato se nachází 18 km od penzionu Mája.

NPR Žofinka

Žofinka je národní přírodní rezervace u Nových Hradů. Důvodem ochrany jsou lesní porosty, rašelinište, borovice blatka nebo rojovník bahení.

Území rezervace není veřejnosti přístupné.

NPR Ruda

Ruda má rozlohu 14,65 ha a můžete ji najít na jihovýchodním břehu Horusického rybníka. Opět jde o rozsáhlé rašeliniště, kde se roste např. malá orchidej hlízovec Loeselův. Díky rozsáhlým porostům tavolníku se zde vyskytuje početná populace motýla bělopáska tavolníkové, který se v České republice vyskytuje už jen na Třeboňsku.

Do poloviny 20.století se v těchto místech těžil humolit.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý

Patří mezi nejvýznamnější rybniční rezervace v Čechách. Nachází se zde soustava 14 rybníků, z nichž největší je Velký Tisý.

Nachází se zde členité pobřeží Velkého Tisého s mnoha ostrovy a poloostrovy vytváří s této lokality s množstvím rostlinných i živočišných druhů opravdový skvost.

Rybník Velký Tisý je rovněž významným ptačím tahovým shromaždištěm. Koncem léta a v podzimních měsících je zde možno spatřit tisícihlavá hejna několika druhů kachen a hus. Vyskytují se zde volavky bílé, kormoráni velcí a mnoho dalších druhů vodních ptáků. Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505.

Rezervace není vstup povolen vstup pro běžné návštěvníky.

kontakt

Kontakt

Adresa ubytování:

Spolí 52
Třeboň 37901

spoli53@seznam.cz

 

Mobilní telefon:

+420 605 744 972

Praktické rady a tipy

Kam zajít v Třeboni na rybu nebo kde si ji koupit, kde si půjčit kolo a další dobré rady a praktické informace.

více

Zajímavosti v okolí

Jaké zajímavosti v okolí našeho penzionu můžete navštívit?

více

Koupání v okolí penzionu

Třeboňsko je rájem rybníků, pískoven, říček a řek. Na jakékoliv místo se na Třeboňsku vydáte, vždy narazítre na rybník nebo pískovnu k vykoupání.

Na jaké?

 

více

Penzion nabízí

  • venkovní soukromý bázen u penzionu
  • vlastní sociální zařízení
  • zahradu u penzionu
  • grilování na zahradě
  • hřiště pro děti s trampolínou

Penzion pro děti

Pro všechny děti jsme připravili na zahradě našeho ubytování nedaleko Třeboně trampolínu. Děti se u nás nudit nebudou!

více
Ubytování Třeboňskopenzion U Draka Třeboňaktivity
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím